piątek, 4 grudnia 2015

Bezpieczeństwo w salonie kosmetycznym - sterylizacja krok po kroku i na co zwrócić uwagę z perspektywy klienta

O BHP słyszymy już od najmłodszych lat. W salonie kosmetycznym wymogi sanepidu są podobne do tych w gabinetach stomatologicznych. Nie każdy jednak jest świadom zagrożeń jakie mogą napotkać nas podczas zabiegu manicure, pedicure, a nawet depilacji brwi. Jeśli jesteście ciekawi na co zwrócić uwagę udając się do salonu kosmetycznego to przeczytajcie post do końca :)*Oczywiście na wstępie warto zwrócić uwagę na czystość miejsca, w którym mamy oddać się jakiemukolwiek zabiegowi. Zabrzmi to banalnie, może trochę głupio, ale spróbujcie przyjrzeć się, czy biurko do manicure jest czyste, czy poduszka pod dłonie i miseczka do moczenia skórek są dezynfekowane, czy kosmetyczka myje i dezynfekuje swoje ręce przed przystąpieniem do zabiegu (Wasze także powinna w przypadku manicure / stopy w przypadku pedicure).


*Jednorazowe i wysterylizowane przyrządy - jednorazowe pilniczki oraz cążki i metalowe kopytka w sterylnym pakiecie nie powinny nikogo z Nas dziwić. Ja do tej pory spotykam się z klientkami, które pierwszy raz w życiu mają do czynienia z jałowym pakietem narzędzi do manicure/pedicure. Nawet nie wiecie jakie są zdziwione tym, że tak rzadko spotyka się sterylne przybory u kosmetyczki. Sanepid wymaga autoklawów w salonach kosmetycznych, ale każdy z Nas z wie do jakich przekrętów mogą posuwać się ludzie..

Przygotowałam dla Was fotorelację i opis krok po kroku jak jak wykonuję sterylizację narzędzi w salonie:


1. Wstępne mycie narzędzi w myjce ultradźwiękowej.
2. Mycie narzędzi pod bieżącą wodą przy pomocy szczoteczki.
3. Suszenie narzędzi na jednorazowym ręczniku papierowym.
4. Spryskanie narzędzi preparatem do dezynfekcji w spray'u.

 5. Do autoklawu dolewamy wody demineralizowanej.
6. Przygotowujemy pakiety oraz paski (początkowo niebieskie).
7. Suche i zdezynfekowane narzędzia pakujemy w w/w pakiety i zaklejamy je.
8. Tak przygotowane pakiety wkładamy do autoklawu.

 9. Przygotowujemy autoklaw do pracy.
10. Po wysterylizowaniu wyjmujemy pakiety, w których wcześniej niebieski pasek zmienił kolor na czarny. To gwarancja, że narzędzia są sterylne. Każdy pakiet podpisujemy datą dnia sterylizacji. 

STERYLIZACJI PODLEGAJĄ TAKŻE DIAMENTOWE KOŃCÓWKI DO FREZARKI ORAZ GŁOWICE DO MIKRODERMABRAZJI DIAMENTOWEJ.

*Worki do miski do pedicure - to jedna z najistotniejszych kwestii BHP w salonie kosmetycznym. Stropy są bardzo podatne na różnego choroby, tak więc musimy dbać o swoje bezpieczeństwo. Ja stosuję zwykłe worki foliowe do pedicure, którymi wykładam miskę i dopiero potem nalewam wodę. Oczywiście każdy worek należy wyrzucić, a miskę zdezynfekować.


*Zdezynfekowana pęseta - dużo klientek przychodzi do mnie z krostkami w okolicach brwi. Jest to najczęstszy objaw, pojawiający się po depilacji brudną, niezdezynfekowaną po poprzedniej osobie pęsetką. Mała rzecz, ale chyba dość istotna :) Warto także pamiętać, że kieliszek do henny i szpatułka również powinny być dezynfekowane.


*Dezynfekcja głowic od urządzeń - szpatuła do peelingu kawitacyjnego, czy do sonoforezy powinny być dezynfekowane i przed zabiegiem i zaraz po nim. Powinnyście więc widzieć, czy kosmetyczka wykonuje tą czynność.

*Jednorazowe kapturki do frezarki - to bardzo ważne! A jednak w wielu salonach taki kapturek jest wykorzystywany na np. 4 klientkach.. Chyba nikt z Nas nie chciałby tego doświadczyć.. Obserwujcie dobrze :)*Jednorazowe igły do oczyszczania twarzy - KONIECZNIE zwróćcie uwagę, czy kosmetyczka przy Was otwiera nową, sterylną igłę przed zabiegiem oczyszczania! 

*Inne - materiały jednorazowe takie jak: klapeczki, bielizna, ręczniki. Ja dla pewności klientki daję jej takie klapeczki do domu (dużo osób wykorzystuje je na basen). Na bieliznę raczej nikt się nie decyduje ;)

Wiecie już na co wrócić uwagę będąc w salonie kosmetycznym. Pamiętajcie, że Wasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie bójcie się odezwać / zapytać, jeśli coś wzbudzi Wasz niepokój!

Buziaki,
Ewu ;)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz